Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cesta za talianskymi superšportmi stojí za to

Letný špeciálny projekt sme odštartovali návštevou severného Talianska, kde sme sa pozreli do rodiska špičkových strojov.
19 06.08.2013 / Marek Pokrývka

Počas letných dní sme vám v sérii článkov priblížili oblasť Terra di Motori, patriacu do talianskeho regiónu Emilia-Romagna. V okolí jeho historickej metropoly Bologna sa na kompaktnom území nachádzajú adresy, ktoré by mal mať na svojej mape každý fanúšik stoviek koní pod kapotou.

Sídlo automobilky Ferrari patrí k hlavným ťahákom oblasti 19 fotografií v galérii Sídlo automobilky Ferrari patrí k hlavným ťahákom oblasti Zdroj: Marek Pokrývka

 

Cestujeme za míľnikmi automobilovej histórie

Letný špeciálny projekt servera AutoMoto.sk sa začal Talianskom. V sérii článkov sme vás zaviedli na miesta, ktoré by mali byť zaznačené v mape každého automobilového nadšenca. Partnermi projektu sú Honda Civic a Union poisťovňa. Redaktori AutoMoto.sk využívajú celoročné poistenie Union pre Európu.

Rôzne značky, rôzny prístup k vlastnej prezentácii

Maranello nám predviedlo, že značku Ferrari vie predať naozaj dobre. Logo vzpínajúceho sa koňa nájdete v tomto mestečku na každom kroku. Slávna automobilka ponúka svojím fanúšikom návštevu továrne i zaujímavo koncipovaného múzea. Navyše priamo vo svojom sídle umožňuje zajazdiť si na množstve rôznych modelov. Za pozornosť nepochybne stojí aj susediaci okruh Fiorano, kde sa ladia všetky vozidlá automobilky.

Výlet za najlepšími autami sveta 19 fotografií v galérii Výlet za najlepšími autami sveta Zdroj: Marek Pokrývka Výlet za najlepšími autami sveta 19 fotografií v galérii Výlet za najlepšími autami sveta Zdroj: Marek Pokrývka  
 Ferrari si na svojej vlastnej prezentácii dáva záležať

Lamborghini sídliace v dedinke Sant'Agata Bolognese sa taktiež nenechalo zahanbiť. Umožňuje navštíviť fabriku a priamo vo svojom areáli má aj vlastné múzeum. Súčasťou jeho expozície je viacero vzácnych automobilov, ktoré nemáte šancu vidieť nikde inde na svete. Koncepcia budovy je však porovnaní s Maranellom podstatne skromnejšia a to isté možno povedať aj o ponuke testovacích jázd.

Výlet za najlepšími autami sveta 19 fotografií v galérii Výlet za najlepšími autami sveta Zdroj: Marek Pokrývka Výlet za najlepšími autami sveta 19 fotografií v galérii Výlet za najlepšími autami sveta Zdroj: Marek Pokrývka  
 Automobilka Lamborghini láka najmä na vzácne exponáty

Pri ďalších dvoch značkách sme sa presvedčili, že je pre nich prvoradý zákazník a práca s fanúšikmi pre nich neznamená tak veľa. Pohľad do vnútra automobilky Pagani sídliacej v San Cesario Sul Panaro nám prekazila vopred neohlásená návšteva, ktorá dostala prednosť pred celodennými vstupom pre ostatnú verejnosť.

Výlet za najlepšími autami sveta 19 fotografií v galérii Výlet za najlepšími autami sveta Zdroj: Marek Pokrývka Výlet za najlepšími autami sveta 19 fotografií v galérii Výlet za najlepšími autami sveta Zdroj: Marek Pokrývka  
 

Nepochodili sme ani v Modene, kde za neúspechom stála hrozba lúpeže v centrále Maserati. Táto skúsenosť nás presvedčila, že jednodňová časová rezerva určite nebude na škodu. Fanúšikovia motoršportu by v Modene okrem automobilky Maserati nemali obísť múzeum Enza Ferrariho.

BANNER300

Cestovné náklady na rozumnej úrovni

Celú cestu sme absolvovali na aktuálnej Honde Civic s naftovým motorom 1.6 i-DTEC. Zistili sme sa, že aj tento hatchback nižšej strednej triedy sa v niektorých podmienkach môže javiť ako príliš veľký. Život v uličkách historického centra Bologne nebol s týmto automobilom jednoduchý. Jazdu medzi úzkymi múrmi okorenilo množstvo jazdcov na skútroch či bicykloch a čerešničkou na torte sa stalo hľadanie dostatočne veľkého parkovacieho miesta.

V centre Bologne sme sa presvedčili, že veľkosť auta je relatívna 19 fotografií v galérii V centre Bologne sme sa presvedčili, že veľkosť auta je relatívna Zdroj: Marek Pokrývka

Okrem relatívnosti exteriérových rozmerov sme sa počas cesty presvedčili, že veľmi nízka spotreba toto dieselového automobilu nie je len prázdny papierový prísľub. Ani na rýchlych diaľničných úsekoch sme so spustenou klimatizáciou neprekročili päťlitrovú hranicu, dosiahli sme výsledok 4,8 l/100 km. Mimo mesta klesol apetít len na tri a pol litra.

Za pohonné hmoty sme celkovo zaplatili asi 140 eur, poplatky za využitie diaľnic nás vyšli na takmer 65 eur. Cesta do raja superšportov teda stála zhruba dve stovky.


Zväčšiť mapu

Ak sa tieto výdavky rozpočítajú medzi posádku, nie je to veľa. Samozrejme, počítať treba aj s ďalšími nákladmi: stravou, ubytovaním, vstupmi... Suma sumárum však výlet do Terra di Motori nie je drahší než vylihovanie pri mori kdesi v Chorvátsku. Ako ste sa mohli presvedčiť v našich reportážach, pre fanúšika štyroch kolies však vie byť omnoho zaujímavejší. Navyše, návštevu tejto zaujímavej oblasti možno v okolí Benátok spojiť aj s plážovými radovánkami.

Partnermi cestovania za legendami sú Honda Civic a Union poisťovňa.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×