Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Cesta na Pezinskú Babu by mala byť opravená o štyri mesiace

Hĺbková rekonštrukcia je financovaná zo zdrojov samosprávneho kraja, investície dosiahnu výšku 2,3 milióna eur.
05.07.2013 / TASR

Cesta na Pezinskú Babu by mala byť hotová už o tri - štyri mesiace. Náročnú, hĺbkovú rekonštrukciu troch rizikových úsekov horského priechodu cez Malé Karpaty realizuje Bratislavský samosprávny kraj z vlastných prostriedkov vo výške 2,3 milióna eur. Investíciu schválilo krajské zastupiteľstvo.

Dnešný kontrolný deň v rámci župných štvrtkov predsedu BSK Pavla Freša na stavenisku potvrdil úspešný priebeh prác, ktoré by mohlo pribrzdiť len krajne nepriaznivé počasie.

"Ide o hĺbkovú rekonštrukciu niekoľkých úsekov cesty, ktoré boli v havarijnom stave a hrozili zrútením. Pod devastáciu cesty sa podpísali predovšetkým vodiči ťažkých nákladných vozidiel, ktoré prechádzali horským priechodom s nákladom aj 40 ton. Hoci im to dopravná značka v oboch príjazdových smeroch zakazuje. Napriek tomu kamionisti stále riskovali, lebo si skrátili cestu a navyše tento úsek nie spoplatnený mýtom. Ušetrili drobné, nás to stojí milióny. Skazu potom dokončili prudké dažde v posledných rokoch, cesta sa začala prelamovať a zosúvať. Bola vážne ohrozená bezpečnosť cestnej premávky, ako i zdravie a životy ľudí," uviedol Frešo.

Horský priechod Pezinská Baba nie je stavaný pre ťažkotonážne vozidlá, maximálne do nosnosti 7,5 tony. Tým, že v opravovaných úsekoch je premávka vedená len v jednom smere, vyžaduje si to zvýšenú pozornosť vodičov a obozretnosť pri predchádzaní potenciálnemu riziku dopravných nehôd. "Geologické prieskumy potvrdili, že dochádza k zošmyku celej cesty. Povrch je poškodený, podložie nestabilné, rozdrvené, zvetrané a tým veľmi náchylné na podmáčanie a zosuvy," pokračoval Frešo.

Nie je ľahké ustrážiť, aby cez Pezinskú Babu neprechádzali kamióny. "Kamionisti používajú systém, že najprv prejde jedno vozidlo, ktoré sleduje, či úsek nestráži polícia. Vysielačkou potom uvoľní celú kolónu, najmä v nočných hodinách. Nie je to problém len bratislavskej župy, v tomto sme zajedno so všetkými županmi. Riešenie má v rukách ministerstvo dopravy, ale optimálne východisko z tejto situácie zatiaľ neexistuje," doplnil Frešo.

(TASR)

Focus Media

Video
Najnovšie články
Test Citroën C3 Origins: Oslava jubilea

Výber mýta rastie a do štátneho rozpočtu plynú desiatky miliónov eur. Najväčší podiel majú aj naďalej vodiči nákladných vozidiel zo zahraničia.

Kamionisti zaplatili na mýte vyše 100 miliónov eur

Mladé oddelenie španielskej automobilky zverejnilo spot, ktorý pravdepodobne zachytáva štúdiu nového hot-hatchu.

Cupra čosi chystá: Je to budúci Leon?

Národná diaľničná spoločnosť a polícia si počas leta posvietia na povinnosť vodičov jazdiť s platnou elektronickou diaľničnou známkou. Kontroly sa sprísnia...

Polícia bude kontrolovať e-známky na hraniciach

Pri kúpe novej pneumatiky sa môže stať, že motorista dostane kusy staršieho dátumu výroby. Vek je veľmi dôležitý z hľadiska vlastností, preto je potrebné dbať...

Sú vaše pneu bezpečné? Takto si to viete overiť

Podľa nemeckých médií plánuje Volkswagen vybudovať v Turecku novú fabriku, ktorá má vyrábať modely viacerých koncernových značiek.

Volkswagen plánuje vybudovať v Turecku nový závod

Milovníci automobilov značky Volkswagen by si mali nachystať približne 100 eur. Nemecký gigant do ponuky uvádza novinku, ktorá je vystrihnutá zo sveta...

Novinka VW: Nečakaná vychytávka z Bentley
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×