Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tesla prekvapuje: Výmenou batérií za pár sekúnd

VIDEO
Výmena batérie je rýchlejšia než jej dobíjanie. Tesla ukázala, že sa to v plne automatizovanej stanici dá stihnúť za 90 sekúnd.
2 1 príspevok 26.06.2013 / Juraj Procházka

Prekvapenie, ktoré šéf Tesly Motors Elon Musk už dlhšie avizoval, nakoniec nebolo o robotických vozidlách s autonómnym riadením (hoci možno sa dočkáme aj tých), ale o najrýchlejšom možnom „tankovaní“ energie do elektromobilov.

Tesla Model S. Foto: Tesla Motors 2 fotografie v galérii Tesla Model S. Foto: Tesla Motors Zdroj: Tesla Motors

V priestoroch Hawthorne Design Studio automobilky Tesla Motors v Kalifornii pripravil a odprezentoval Musk zaujímavú show, počas ktorej mohli diváci vidieť automatizovaný proces výmeny batérií „battery swap“ v červenej a v bielej limuzíne Tesla Model S. Výmena sa odohrávala priamo na pódiu a v oboch prípadoch trvala menej ako 90 sekúnd. Vo videoprojekcii zároveň bežal synchrónny obraz tankovania Audi so spaľovacím motorom na modernej čerpacej stanici „s vysokým prietokom paliva“. Natankovanie plnej nádrže však trvalo zhruba dvakrát dlhšie ako výmena batérií.

TIP: Automobily Tesla budú jazdiť úplne zadarmo

Batéria na výmenu

Tesla Model S je pritom na výmenu batérií konštruovaný už od spustenia výroby, takže ani staršie modely nebudú mať s takouto operáciou problém. Výstavba moderných „prepriahacích staníc“ nadviaže na sieť rýchlonabíjacích staníc Supercharger, ktoré pre svoje elektromobily buduje Tesla Motors po celých USA a plánuje pokryť aj Kanadu a neskôr pokračovať v Európe.

BANNER300

Celý proces výmeny batérií prebehne automaticky, stačí auto pristaviť na technickú pozíciu, podobne ako v umývacej linke. Najlepšie celý proces ukazuje video.

Nabitá batéria inštalovaná na výmenu môže byť údajne zapožičaná, alebo si ju môžete ponechať za vyšší poplatok. V prvom prípade má stáť výmena vrátane nabitej energie zhruba toľko, čo plná nádrž benzínového motora. Náklady budú teda podstatne vyššie, ako pri dobití batérie zo siete, nehovoriac o bezplatnom rýchlonabíjaní v staniciach Supercharger. Ale za komfort sa platí – v určitých situáciách môže hrať výrazný rozdiel hoci len 20-30 minút nabíjať batérie, alebo uskutočniť "pack swap" za 90 sekúnd. Zvlášť, keď sa ponáhľate.

Podľa Elona Muska má typická stanica obsahovať 50 batérií na výmenu a náklady na jej vybudovanie by mali predstavovať 500 000 USD. Už koncom tohto roka by sa mali prvé stanice objaviť pozdĺž frekventovaných dopravných koridorov.

Vymenenú batériu nie je potrebné vrátiť, no pri ďalšej návšteve stanice je možné za poplatok opäť dostať na výmenu nabitú batériu. Vracať sa po konkrétnu pôvodnú batériu na miesto, kde ste ju pri výmene zanechali by bolo logickým aj logistickým nezmyslom, takže systém vracania „zapožičaných“ batérií nie je celkom jednoznačný.

Na druhej strane vieme, že nie je batéria, ako batéria a dostať namiesto svojej novej a výkonnej batérie nejakú postaršiu, aj keď zachovalú náhradu, nie je to pravé. Ale ani vracať sa niekam stovky kilometrov, kde ste na trase cestou vymenili batériu, nie je najlepší nápad. Zaujímavé bude preto technické aj logistické riešenie tohto procesu. Detaily zrejme osvetlí až praktické používanie staníc na výmenu batérií.

Plochá Li-ion batéria Tesla Model S je uložená v podvozku. Foto: Green Car Reports 2 fotografie v galérii Plochá Li-ion batéria Tesla Model S je uložená v podvozku. Foto: Green Car Reports Zdroj: Green Car Reports

Ktorým smerom?

V každom prípade budeme veriť, že Tesla Motors bude mať viac šťastia ako nedávno skrachovaná spoločnosť Better Place, ktorá tiež stavala na výmene batérií pre elektromobily. V tomto prípade však „dvaja nerobia to isté“. Tesla opäť, tak ako pri budovaní siete Supercharger, cielene pracuje na synergických efektoch zameraných primárne na podporu svojho vlastného biznisu. A to môže byť receptom k úspechu.


Video
Najnovšie články
Madrid sprísnil zákazy vjazdu

V čase, keď sa vo Francúzsku rozhoreli protesty tzv. žltých viest, prichádza správa, že Ford zatvorí svoju fabriku na výrobu prevodoviek. Strata pracovných...

Ford zatvorí svoju francúzsku fabriku

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Aston Martin sa pochválil novým dvanásťvalcom, ktorý využíva technológie F1 a bude schopný točiť do 11 100 ot./min.

Valkyrie: Motor bude mať vyše 1 000 koní

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut

Vlajková loď americkej značky prešla drobným omladením a dostala športovo štylizovaný variant, ktorý sme si skúsili s naftovým motorom.

Test Grand Cherokee S: Hra na športovca

Slovensko dostane od Európskej investičnej banky úver vo výške niekoľkých stoviek miliónov eur na dopravné projekty.

Slovensko dostane úver na dopravné projekty
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×