Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S

Vlajková loď má prichádza ponúkne až päť usporiadaní zadných sedadiel, pod kapotou sa objaví benzínový aj naftový hybrid. 
38 34 príspevkov 16.05.2013 / Marek Pokrývka

Sága nového Mercedesu S sa dostala do finálnej fázy, v Hamburgu prebehla oficiálna premiéra tohto dlho očakávaného modelu. Jeho debutu predchádzal únik oficiálnych fotografií, ktorý bol posledným klinčekom do rakvy utajovania jeho výzoru. Medveďa nachytali pri fotení, samotný Mercedes vydal jednu fotografiu a mozaiku doplnil zberateľský model triedy S v mierke 1:18.

Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S 38 fotografií v galérii Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S Zdroj: Mercedes

Bez jedinej klasickej žiarovky

O dizajne vozidla sme preto už mali veľmi dobrú predstavu. Z hľadiska proporcií neprešla limuzína žiadnou zásadnou revolúcou, no tvary predných aj zadných partií sa výrazne zmenili v štýle najnovších zástupcov trojcípej hviezdy. Nie je to len o kráse: inžinierom sa podarilo znížiť koeficient aerodynamického odporu na hodnotu 0,24. To je len o stotinu viac než pri menšom a podstatne dynamickejšie tvarovanom type CLA.

BANNER300

Nové „esko“ je dlhé 5 116 milimetrov (+20 mm), široké 1 899 milimetrov (+28 mm) a vysoké 1 496 milimetrov (+17 mm). Rázvor štandardnej verzie má hodnotu 3 035 mm, ktorá je identická s dosluhujúcou generáciou. Rovnako aj rázvor predĺženého modelu zostáva na úrovni predchodcu s hodnotou 3 165 milmetrov. Dĺžka tohto prevedenia dosahuje 5 246 mm. Podľa zákulisných zdrojv je v hre aj tretí variant, ktorý má mať ďalšie centimetre k dobru a v ponuke zastúpi miesto už nevyrábaného Maybachu.

Nový Mercedes S 38 fotografií v galérii Nový Mercedes S Zdroj: Mercedes Nový Mercedes S 38 fotografií v galérii Nový Mercedes S Zdroj: Mercedes
Rázvor štandardnej aj predĺženej verzie je identický s predchodcom

Z hľadiska exteriérového dizajnu sú novinkou dva prvky: dizajnový balík AMG a predné svetlomety zložené kompletne z diód. Tie sú štandardom, pričom rovnaká technológia sa využíva na osvetlenie celého auta vrátane interiéru. Nenájdete tu jedinú klasickú žiarovku.

Podvozok s očami a špičkový luxus

Medzi zaujímavé technológie, ktoré novinka prináša patrí podvozok, spolupracujúci so stereo kamerou. Tá dokáže rozpoznať nerovnosti na ceste a pripraví pruženie na ich prejazd. Tento systém je za príplatok k dispozícii pri osemvalcových modeloch. Štandardom pre všetky verzie je vzduchový podvozok Airmatic s adaptívnymi tlmičmi ADS Plus.

Okrem pruženia sa o komfort osadenstva stará aj špičkový interiér s materiálmi najvyššej kvality. Pravé drevo, jemná koža a studený kov hrajú prím. Vnútro novej triedy S zaujme celkovým tvarovaním i mnohými detailnými prvkami, z ktorých niektoré pôsobia trochu retro. Do minulosti sa vracajú najmä pochrómované výduchy klimatizácie či dvojramenný volant.

Nový Mercedes S 38 fotografií v galérii Nový Mercedes S Zdroj: Mercedes Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S 38 fotografií v galérii Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S Zdroj: Mercedes
Špičkový komfort majú cestujúci vpredu i vzadu

Naopak do budúcnosti sa pozerá prístrojový panel, tvorený displejom s uhlopriečkou 12,3 palca. Pod rovnakou strieškou je aj druhá obrazovka s identickými parametrami, slúžiaci ako zobrazovacia jednotka pre multimediálny a navigačný systém. Na ovládanie okrem tlačidiel slúži aj dotyková plôška a tradičný otočný ovládač. Systému možno vďaka systému Linguatronic rozkazovať aj hlasovo.

O zvukovú pohodu sa stará jeden z troch audiosystémov, okrem štandardu sú to dva špičkové produkty od firmy Burmester. Klimatizácia má dve alebo štyri zóny a dokáže interiér vozidla zaplaviť parfumovaným vzduchom. Vyhrievanie sedadiel či volantu nie je žiadna novinka, no Mercedes k tomu pridáva aj lakťové opierky.

Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S 38 fotografií v galérii Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S Zdroj: Mercedes Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S 38 fotografií v galérii Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S Zdroj: Mercedes
Interiér zaujme tvarmi, materiálmi i technológiami

Okrem týchto zlepšení je limuzína opäť o niečo priestrannejšia. Dôraz bol kladený na pasažierov vpredu i vzadu. Tí zadní budú mať pri predĺženej verzii na výber až päť konfigurácii sedadiel vrátane oddelených kresiel v štýle prvej triedy. Samozrejmosťou sú masážne funkcie, ktoré využívajú štrnásť vzduchových vankúšov v princípoch masáže s lávovými kameňmi.

Úplnou samozrejmosťou je maximálna pasívna i aktívna bezpečnost. Trieda S disponuje armádou bezpečnostných asistentov vrátane technológie Pre-Safe, adaptívneho tempomatu s funkciou úplného zastavenia, pomocníka pri udržiavaní v pruhu, automatických diaľkových svetiel či systému nočného videnia.

Dvakrát benzín, dvakrát nafta, dvakrát hybrid

V súčasnosti budú na výber štyri motorizácie: dve naftové a dve benzínové, pričom polovica z nich využíva asistenciu elektromotora. Základom je model Mercedes S 350 BlueTec, ktorý má prepĺňaný naftový trojliter s výkonom 190 kW (258 k) a krútiacim momentom 620 Nm Nasleduje benzínové prevedenie S 500 s prepĺňaným osemvalcovým motorom objemu 4,7 litra, ktorý poskytuje výkon 335 kW (455 k) a krútiacim momentom 700 Nm.

Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S 38 fotografií v galérii Mercedes oficiálne predstavil novú triedu S Zdroj: Mercedes

Na úspornú nótu hrá S 300 Hybrid, ktorý kombinuje 2,1-litrový diesel s elektrinou. Štvorvalec ponúka 150 kW (204 k) a 500 Nm, dopĺňa ho elektromotor s výkonom 20 kW a krútiacim momentom 250 Nm. Rovnaký agregát asistuje 3,5-litrovému benzínovému šesťvalcu v hybridnom variante S 400. Spaľovacia jednotka má výkon 225 kW (306 k) a krútiaci moment 370 Nm.

Pre hospodárny variant S 300 uvádza automobilka priemernú spotrebu iba 4,4 litra na sto kilometrov. Na stovku pritom vozidlo zrýchli za 7,6 sekundy a dosiahne rýchlosť 240 km/h. Všetky ostatné modely majú maximálku obmedzenú na obligátnych 250 km/h. Za zmienku stojí akcelerácia verzie S 500, ktorá stovku pokorí za 4,8 sekundy. Ponuka sa má neskôr rozšíriť, chýbať by nemal dvanásťvalec pod kapotou modelu S 600 ani variant AMG.

Nový Mercedes S 38 fotografií v galérii Nový Mercedes S Zdroj: Mercedes

Mercedes pri premiére prezradil aj ceny, ktoré platia na domácom trhu. Najdostupnejšou verziou bude S350 BlueTec s krátkym rázvorom, ktorý vyjde na 79 789,50 eur vrátane dane. Zatiaľ špičková predĺžená päťstovka bude stáť v základe 107 635,50 eur. Najdrahšie by tradične mali byť športovo ladené verzie s podpisom divízie AMG.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km

Asistenčné systémy majú podporiť vodiča a zvýšiť bezpečnosť. Aké systémy však existujú a ako vlastne fungujú? Presne na to sa pozrel nemecký klub ADAC.

Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×