Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Platí poškodená dopravná značka?

VAŠA TÉMA   Vandalizmus a nehody často vedú k poškodeniu dopravných značiek. Poškodené značky však nemusia byť automaticky neplatné.
5 9 príspevkov 01.05.2013 / Soňa Zverková

Dopravné značky majú kritický význam pre bezpečnosť premávky. Mnohé z nich sa ukrývajú za stromami či stĺpmi, čitateľ z Vranova nad Topľou nás však upozornil na problematiku poškodeného značenia a jeho platnosti.

Námet na tento článok sme získali prostredníctvom čitateľského tipu. Pokiaľ máte aj vy zaujímavé námety, píšte nám na tip@automoto.sk alebo prostredníctvom našej stránky na Facebooku. Tie najzaujímavejšie odmeníme.

Tak, ako všetko v bežnom živote, aj pre dopravné značky platia určité zákony, predpisy a technické normy. Je úplne jasné, že nič nevydrží večne a rovnako to platí aj pre značenie, ktoré okrem bežného opotrebovania môže poškodiť nehoda alebo vandali. Podľa dopravného inžiniera Ivana Lechnera z Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave môže byť poškodenie do určitej miery akceptovateľné, pričom túto mieru určuje funkcia danej dopravnej značky a jej výpovedná hodnota.

Zvalené značky a spílené nosné stĺpiky

Typickým prípadom, keď značenie stráca platnosť, sú zvalené značky. Podľa Lechnera takto poškodená značka totiž stratila pre vodičov akýkoľvek význam a s ním aj svoju platnosť. Na nasledujúcich fotografiách vidíme značky, o ktoré sa postarala ruka vandala. Ak sa bližšie pozrieme na značku Zákaz zastavenia, je viac ako jasné, že niekto stĺpik odpílil. S najväčšou pravdepodobnosťou preto, aby na danom úseku mohol parkovať.

značka 5 fotografií v galérii značka Zdroj: Odkaz_pre_starostu.sk značka 5 fotografií v galérii značka Zdroj: Odkaz_pre_starostu.sk
Zdroj: Odkaz_pre_starostu.sk

Správca komunikácie v oboch prípadoch musí značku nahradiť. Komplikácie nastávajú vtedy, ak niekto pravidelne poškodzuje dopravné značenie. Či už sú to vandali, alebo samotní vodiči. V tomto prípade by mali správcovia zvážiť aspoň dočasné monitorovanie situácie kamerovým systémom alebo posilniť hliadkovanie políciou. Úmyselné poškodzovanie dopravného značenia môže byť v závislosti od výšky napáchanej škody kategorizované ako priestupok, ale aj ako trestný čin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia (§ 286 Trestného zákona), za ktorý hrozí väzenie na jeden až päť rokov.

BANNER300

Poškodenie a deformácie

Častým prípadom sú aj poškodené značky, ako ukazujú nasledujúce fotografie. Podľa Lechnera je možné tieto značky akceptovať ako platné, nakoľko je stále viditeľné, čo značka znamená. Na druhej strane je otázne, či si značka zachová potrebné vlastnosti, napríklad viditeľnosť a rozpoznateľnosť v noci. Poškodením reflexnej vrstvy môže dôjsť k zhoršeniu rozpoznateľnosti a teda vodičovi značka neposkytne tie informácie, ktoré by podľa svojho určenia mala.

značka 5 fotografií v galérii značka Zdroj: Odkaz_pre_starostu.sk značka 5 fotografií v galérii značka Zdroj: Odkaz_pre_starostu.sk  
Zdroj: Odkaz_pre_starostu.sk

Vo väčšine prípadov preto správcovia komunikácie, či už sú to kraje, mestá, obce alebo mestské časti, takéto značky vymieňajú. Každý by si však mal uvedomiť, že dopravné značky neodmysliteľne súvisia s bezpečnosťou premávky. Odstránením značky Daj prednosť v jazde alebo „stopky“ môžu vandali ohroziť všetkých vodičov a mohli by byť stíhaní za trestný čin všeobecného ohrozenia, za ktorý hrozí ročné väzenie. A pokiaľ sa v dôsledku tohto činu niekto ťažko zraní alebo zomrie, sadzba sa zvýši na 2 až 5 rokov.

Vyhradené parkovisko

Samostatnou kapitolou sú značky, ktoré označujú vyhradené parkovacie miesto. Pokiaľ nejde o miesto pre telesne postihnutú osobu, ale napríklad o prenajaté miesto, o prenájme rozhoduje obec. V tomto rozhodnutí sú uvedené podmienky. Spravidla ide o časové obdobie prenájmu, identifikáciu vozidla a obec zvykne definovať aj povinnosť majiteľa na vlastné náklady zabezpečiť osadenie a namaľovanie dopravného značenia a po skončení prenájmu aj jeho odstránenie. Preto pod ňou musí byť umiestnená dodatková tabuľka s evidenčným číslom vozidla, pre ktoré je určené, v opačnom prípade značka nemá zmysel.

Čitateľ nás upozornil na prípad, že niekto dodatkovú tabuľku najprv poškodil tak, že bola nečitateľná a po určitom čase zmizla úplne. V takomto prípade platí jasná zásada: na označenom vyhradenom parkovisku smie stáť iba vozidlo, pre ktoré je určené. Ak dodatková tabuľka chýba, jeho vlastník ju musí nahradiť. Pokiaľ tak nespraví, pretože sa napríklad odsťahoval, na vyhradenom mieste nesmie stáť nikto nezávisle od toho, že nevie komu patrí. Preto sa tomu hovorí „vyhradené parkovisko“.

Na vyhradenom parkovacom mieste sa nesmie stáť nezávisle od toho, či je jeho vlastník známy alebo nie. Foto: Soňa Zverková 5 fotografií v galérii Na vyhradenom parkovacom mieste sa nesmie stáť nezávisle od toho, či je jeho vlastník známy alebo nie. Foto: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Vlastník parkovacieho miesta, na rozdiel od miesta pre telesne postihnuté osoby, väčšinou nedáva identifikačnú kartu za čelné okno, aby dokázal právo stáť na danom mieste. Identifikovať ho možno iba privolaním polície. Podľa Lechnera sa však policajti začnú vecou zaoberať až vtedy, ak ich privolá vlastník vyhradeného parkovacieho miesta. Stávali sa totiž prípady, keď na podnet susedov odtiahli vozidlo, následne prišiel vlastník a povedal, že odtiahli nové auto jeho manželky. I keď by sa to nemalo stávať, vlastníci niekedy „prenechajú“ svoje miesto rodinným príslušníkom či známym.

Iná situácia nastáva vtedy, ak sa napríklad vlastník odsťahoval alebo firma, ktorá si miesto prenajala, zanikla. Lechner upozorňuje, že i keď ľudia z okolia aktuálny stav poznajú, nesmú na vyhradenom mieste parkovať, nakoľko im hrozí pokuta alebo odtiahnutie. Samozrejme iba teoreticky. Prakticky skôr nie, lebo políciu stále musí zavolať vlastník, ktorý sa odsťahoval, alebo už ako právnická osoba neexistuje. Aj tak je ale lepšie prípad nahlásiť obecnému úradu alebo príslušnej mestskej časti, ktorí by mali následne zabezpečiť odstránenie značenia alebo prenajať miesto niekomu inému.

Ako a kam nahlasovať poškodené alebo neúplné značky

Za dopravné značenie zodpovedá vždy správca danej komunikácie. V zásade platí, že diaľnice a rýchlostné komunikácie spravuje Národná diaľničná spoločnosť, cesty I. triedy spravuje Slovenská správa ciest a cesty nižších tried spravujú kraje alebo obce. Keďže vo väčšine miest a obcí nie je rozdelenie právomocí vždy najprehľadnejšie, odporúčame poslať podnet obci, mestu, mestskej časti alebo dopravnému inšpektorátu. Ak orgán, ktorý dostal takýto podnet, zistí, že problém nespadá do jeho kompetencie, je povinný postúpiť dokument príslušnému správcovi komunikácie.

Veľkú pomoc ponúka aj portál Odkaz_pre_starostu.sk, kde si môže občan zvoliť mesto a uložiť fotografiu. Portál prevádzkuje nezisková organizácia a jej administrátori následne pošlú podnet príslušnému úradu. Zároveň pravidelne informuje stav riešenia a na stránke možno nájsť aj naskenované odpovede úradov.

Podnet je možné posielať poštou, emailom alebo prostredníctvom spomínaného portálu. Podnet by mal vždy obsahovať popis miesta, aby mohol správca jasne identifikovať miesto aj problematickú značku a odporúčame pripojiť aj fotografiu.


Video
Najnovšie články
Vojnový Jeep Steva McQueena budú dražiť

KLEBETY TÝŽDŇA Audi A1 môže dostať verziu Allroad, Jaguar F-Type bude mať nástupcu a Peugeot 508 R asi dosiahne výkon 350 koní.

Chiron Super Sport a hybridná Octavia RS

Základom ponuky bude namiesto doterajšieho 4,3-litrového atmosférického variantu model 2.7L Turbo, ktorý víťazí výkonom i spotrebou paliva.

Chevrolet Silverado neušiel downsizingu

Carlex Design má ďalšiu novinku. Tentokrát je to však trochu iná káva ako obvykle, nejde totiž o žiaden športový model.

Superšporty vymenil Carlex za dodávku VW

Hankook nám predviedol svoju novú vlajkovú loď a poodhalil, čo predchádzalo jej výrobe. Gumu sme si aj mohli vyskúšať.

Športové pneumatiky: Čo sa v nich skrýva?

Novým členom ponuky je variant Mid-Range, ktorý ponúka dojazd 420 kilometrov a o niečo horšie dynamické vlastnosti.

Tesla konečne uvádza lacnejší Model 3

Prevádzkový zisk v sledovanom období stúpol na 10,25 miliardy SEK z vlaňajších 7,34 miliardy SEK a prevádzková marža sa zvýšila na 11,1 % z 9,6 %.

Zisk Volvo Group v 3. štvrťroku výrazne vzrástol
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×