Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toyota vyrobila „anti-krízové“ auto

Koncept malého automobilu Me.We vznikol v spolupráci s francúzskym dizajnérom a architektom. Zaujme výzorom i konštrukciou.
8 2 príspevky 26.04.2013 / Marek Pokrývka

Automobilka Toyota pokračuje v spolupráci s francúzskym architektom, dizajnérom a vynálezcom Jean-Marie Massaudom. Najnovším ovocím kolaborácie je zaujímavý prototyp Me.We. Popisujú ho ako „anti-krízové“ vozidlo, ktoré by malo spĺňať budúce nároky z hľadiska používania, ekonomiky i vzťahu k životnému prostrediu.

Netradičná štúdia vozidla budúcnosti z dielne Toyota 8 fotografií v galérii Netradičná štúdia vozidla budúcnosti z dielne Toyota Zdroj: Toyota

Me.We má rám z hliníkových trubiek, na ktorom je karoséria s kovovými časťami a panelmi z polypropylénu. Tento plast je recyklovateľný a enormne ľahký, no zaujme aj z hľadiska dizajnu: okrem farby ho totiž možno vybaviť aj rôznymi vzormi. Časť prednej kapoty, strechy i väčšina interiérových povrchov je z bambusu. Sedadlá Toyota očalúnila prírodnou tkaninou. Vozidlo má štyri dvere, pričom zadný pár sa otvára proti smeru jazdy. Vo vnútri je miesto pre štyroch, zadné sedadlá možno v prípade potreby schovať pod predný rad.

BANNER300

Automobil pôsobí ako klasický päťmiestny hatchback do mesta, no možno ho prerobiť aj na kabriolet či pick-up. Prototyp Toyota je kompaktná, má dĺžku iba 3 440 milimetrov. Šírkou 1 750 mm i výškou 1 600 mm však prekonáva väčšinu zástupcov svojho segmentu. Vďaka ľahkým materiálom je hmotnosť auta iba 750 kilogramov. Na jeho pohon slúži rovnaký systém ako v prípade konceptu i-Road, teda štvorica elektromotorov integrovaná do kolies. Ich spoločný výkon je 8 kW (12 k). Akumulátor je uložený pod bambusovou podlahou.

Vozidlo má otvárateľné všetky okná vrátane čelného skla 8 fotografií v galérii Vozidlo má otvárateľné všetky okná vrátane čelného skla Zdroj: Toyota

Aj keď momentálne nemôže byť o sériovej výrobe reč, prototyp prezentuje zaujímavú koncepciu toho, ako by mohli osobné autá budúcnosti vyzerať. Namiesto nasilu futuristického dizajnu kladie do popredia jednoduchosť, variabilitu, nízku cenu a obnoviteľné materiály.


Video
Najnovšie články
Pozor: O vodičák môžete prísť ľahšie, než sa zdá

Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila tender na vypracovanie dokumentácie k úseku diaľnice D3 medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom.

NDS vyhlásila súťaž na D3 na Kysuciach

Výzvy Donalda Trumpa k ďalšiemu zvyšovaniu ťažby ropy nahrávajú do karát aj našim motoristom. V predvianočnom období určite pomôže každé ušetrené euro...

Benzín a ropa: Do konca roka už len lacnejšie?

Automobilky pred septembrovým zavedením WLTP zaplavili trh zľavnenými modelmi, preto predaj v Európe stanuje. Najväčší prepad zaznamenali značky koncernu...

Výrazné zľavy pred WLTP viedli k poklesu predaja

Hrozba ciel na európske autá zo strany USA pretrváva. EÚ sa však nebude nečinne prizerať a je pripravená vrátiť úder.

EÚ je pripravená vrátiť úder

Tesla začne predávať svoj Model 3 v Európy budúci rok a prispôsobí ho európskym požiadavkám, najmä v súvislosti s nabíjaním.

Model 3 sa začne v Európe predávať budúci rok

Nitra tento mesiac spúšťa prvú etapu pilotného projektu, ktorý obyvateľom a návštevníkom uľahčí parkovanie v centre mesta. Umožní to systém ParkDots.

V Nitre uľahčuje parkovanie systém ParkDots
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×