Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

McLaren P1 dá tristo pod 17 sekúnd

ŽIVÉ FOTO
ŽENEVA     Dvadsať rokov po McLarene F1 prichádza P1. Má o štyri valce menej, o tristo koní viac a elektromotor navyše.
15 3 príspevky 08.03.2013 / Marek Pokrývka

Doplnené živé fotografie a dojmy

Vlajková loď McLarenu sa nepredstavuje každý deň. V skutočnosti, dnes sa to udialo iba druhýkrát v histórii značky. Prvým bol model F1, ktorý poslal do kolien celý svet svojim karbónovým monokokom, trojmiestnym interiérom a maximálkou 390 km/h. Svojho času bol McLaren F1 najrýchlejším automobilom sveta.

McLaren P1 dá tristo pod 17 sekúnd 15 fotografií v galérii McLaren P1 dá tristo pod 17 sekúnd Zdroj: McLaren McLaren P1 dá tristo pod 17 sekúnd 15 fotografií v galérii McLaren P1 dá tristo pod 17 sekúnd Zdroj: McLaren
Z nuly na tristo za sedemnásť sekúnd a spotreba ako sedan s benzínovým dvojlitrom? McLaren P1 to teoreticky dokáže

Jeho nástupca P1 zatiaľ titul za najvyššiu dosiahnutú rýchlosť nedrží a podľa údajov výrobcu by ju ani nemal dosiahnuť. Ručička rýchlomera totiž narazí na virtuálnu stenu obmedzovača pri cifre 350. Je však len otázkou času, kedy pôjde stena dole a McLaren P1 ukáže na dlhej rovinke, čo dokáže jeho hybridné svalstvo. Písali sme o ňom pred nedávnom v samostatnom článku, no len na osvieženie spomenieme, že McLaren P1 poháňa 3,8-litrový biturbo osemvalec z menšieho MP4-12C v spolupráci s elektromotorom. Dokopy táto dvojica ponúka 674 kW (916 k) a 900 Nm.

Oproti konceptu z Pariža veľké zmeny nenastali. Pribudli vetracie otvory pred prednými kolesami a zmenila sa mriežka v zadnej časti 15 fotografií v galérii Oproti konceptu z Pariža veľké zmeny nenastali. Pribudli vetracie otvory pred prednými kolesami a zmenila sa mriežka v zadnej časti Zdroj: McLaren

Úplne šialené je, že McLaren sa prakticky radí do kategórie plug-in hybridov. Má elektromotor aj batérie nabíjateľné z elektrickej siete. Výrobca uvádza, že pri priemernej rýchlosti 50 km/h dokáže McLaren P1 zdolať na čisto elektrický pohon asi 20 kilometrov.

BANNER300

Žiaden ekologický zázrak to nie je, avšak prístup do centier veľkomiest s bezemisnými zónami solventného majiteľa poteší. Ďalšou neuveriteľnou hodnotou je priemerná spotreba udávaná výrobcom. Zatiaľ sa McLaren pochválil iba emisiami pod 200 gramov CO2 na kilometer, čo zodpovedá spotrebe približne 8,6 litra benzínu na 100 kilometrov. Realita bude samozrejme inde, no aj na papierovú hodnotu je to podozrivo nízky údaj.

Kabína vlajkovej lode McLarenu už odvezie iba dvoch pasažierov. Predchodca zvládol troch 15 fotografií v galérii Kabína vlajkovej lode McLarenu už odvezie iba dvoch pasažierov. Predchodca zvládol troch Zdroj: McLaren

A teraz trocha suchých čísel, ktoré zvlhčia oči každého motoristického fanatika. McLaren P1 zrýchli na stovku za menej než tri sekundy. Sedem sekúnd, ktoré sa považujú za výborný výkon pri zrýchlení na stovku, potrebuje McLaren P1 na zdolanie dvestovky. Ďalších desať sekúnd s plynom na podlahe znamená, že ručička sa dostane na hranicu 300 km/h. Ak by sme chceli porovnať zrýchlenie P1 a F1, novší z dvojice je na stovke o dve-tri desatinky skôr, na dvestovke o 2,4 sekundy skôr a na tristovke o rovných 5 sekúnd skôr.

McLaren P1 má nový typ karbón-keramických brzdových kotúčov so zvláštnym zrkadlovým povrchom a lepším odvodom tepla 15 fotografií v galérii McLaren P1 má nový typ karbón-keramických brzdových kotúčov so zvláštnym zrkadlovým povrchom a lepším odvodom tepla Zdroj: McLaren

McLaren nechce aby sa P1 povaľoval na každom rohu, preto je výroba limitovaná na 375 kusov. Veríme, že po spustení predaja nastane bitka napriek cene 866 000 libier (985 000 eur).

Doplnenie 8.3.: Novú vlajkovú loď McLarenu sme si prezreli na ženevskom autosalóne. Musíme sa priznať, že naživo na nás zapôsobila ešte viac než na fotkách.

McLaren P1 naživo 15 fotografií v galérii McLaren P1 naživo Zdroj: Marek Pokrývka

Originálne krivky a žlto-čierne lakovanie dávajú kupé poriadnu dávku atraktivity. Nevieme sa dočkať, kedy uvidíme tohto zástupcu novej éry superšportov v akcii.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Novým šéfom BMW bude Oliver Zipse

Siedma generácia japonského sedanu prichádza výhradne s hybridným pohonom a vyniká spotrebou, komfortom i vyhotovením interiéru. Mínusom sú niektoré...

Test Lexus ES 300h: Ďalší útok na nemecké pozície

Predaj nových vozidiel u nás v júni mierne klesol, aj naďalej dominujú tradičné značky Škoda, VW a Kia.

Záujem Slovákov o nové autá v júni klesol

Pri príležitosti 50. výročia prvého letu človeka na Mesiac si pripomíname aj vozidlo, ktoré zatiaľ ako jediné riadili ľudia na mimozemskom telese.

Lunárny rover: Prvé auto na mimozemskom telese

Staviteľ mimoúrovňovej križovatky pod Prístavným mostom v predstihu otvorí jej časť motoristom.

Križovatku pod Prístavným mostom čoskoro otvoria

Ministerstvo dopravy získalo súhlas Bruselu na nenávratný príspevok vyše 200 miliónov eur na výstavbu diaľničného úseku D1 Budimír-Bidovce pri Košiciach.

Peniaze na diaľnicu Budimír-Bidovce prídu z eurofondov

Očakávaná revolúcia sa stala realitou, Američania predstavili novinku s centrálne uloženým osemvalcom. Stáť má menej než 60-tisíc dolárov.

Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×