Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zmeny vo vodičákoch 2013: Najmä platnosť a vek

VAŠA TÉMA    Od 19. januára vstupujú do platnosti dôležité zmeny. Vodičské preukazy budú mať obmedzenú platnosť a zvyšuje sa minimálny vek pre niektoré skupiny.
3 91 príspevkov 08.01.2013 / Soňa Zverková

Kapitola clanku

Budúci týždeň, konkrétne 19. januára, začínajú u nás platiť podstatné zmeny, ktoré sa dotknú všetkých motoristov. Nováčikov aj tých so starším dátumom „výroby”. Na základe smerníc Európskej únie od tohto termínu sa začnú vydávať vodičské preukazy s obmedzenou platnosťou a zvyšuje sa veková hranice pre niektoré skupiny.

Obmedzenie platnosti vodičákov

Vodičské preukazy pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T budú platiť 15 rokov, pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D iba päť rokov. Preukazy vodičov vo veku nad 63 rokov budú platné iba dva roky.

Určitú úľavu predstavuje relatívne veľkorysý termín, do ktorého si motoristi musia vymeniť staré preukazy za nové s obmedzenou platnosťou. Vodičské preukazy vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 sú platné do konca roka 2023, vodičáky vydané medzi 1. májom 2004 a 18. januárom 2013 budú platné o deväť rokov dlhšie, čiže do konca roka 2032.

Ilustračná snímka. Zdroj: TASR 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: TASR Zdroj: TASR

Pri výmene preukazov budú majitelia preukazov skupín C a D predložiť potvrdenie o zdravotnej a psychickej spôsobilosti, ktoré nesmie byť staršie ako päť rokov. Polícia predĺži oprávnenia iba pre tie skupiny, pre ktoré bude mať vodič platné potvrdenie. Vodiči vo veku nad 65 rokov sa musia preukázať potvrdením o zdravotnej spôsobilosti, ktoré nesmie byť staršie ako dva roky. Ak majú oprávnenia skupiny C a D, musia predložiť aj potvrdenie o psychickej spôsobilosti.

BANNER300

Každé predĺženie si zatiaľ bude vyžadovať výmenu preukazu, ktorá bude stáť tri eurá a v zrýchlenom konaní do dvoch pracovných dní 12 eur. Od poplatku sú oslobodené osoby staršie ako 65 rokov, ktorým sa vodičský preukaz vydáva na dva roky. Poplatok sa nemusí platiť ani pri výmene z dôvodov, ktoré občan nezavinil, ako aj v prípade pochybenia na strane výrobcu preukazu alebo správneho orgánu.

Vyšší vek pre určité skupiny

Okrem obmedzenia platnosti sa mení aj minimálny vek na získanie skupín vodičského oprávnenia A, C, CE, D a DE. V prípade skupín C a CE (vozidlá ťažšie ako 3,5 tony a ich jazdné súpravy) sa minimálny vek zvyšuje z 18 na 21 rokov. Pri skupinách A, D a DE (motocykle a vozidlá s viac než ôsmimi miestami na sedenie) sa minimálny vek zvyšuje z 21 na 24 rokov.

Ilustračná snímka. Zdroj: Aprilia 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Aprilia Zdroj: Aprilia

Slovensko aj napriek snahe nedostalo žiadne prechodné obdobie. V praxi to znamená, že dátum 19. januára predstavuje „hrubú čiaru”, od ktorej sa všetko mení. Ak napríklad budúci vodič, ktorý nespĺňa podmienku minimálneho veku, ukončí výcvik po tomto termíne, vodičský preukaz nedostane. Ak však skúšky úspešne zvládol a teda výcvik ukončil pred 19. januárom, získa oprávnenie podľa pôvodných pravidiel aj napriek tomu, že doklad fyzicky dostane do ruky o čosi neskôr.

 

Nové paragrafové znenie nájdete v ďalšej kapitole

 

Kapitola clanku

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime 3 fotografie v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime Zdroj: Dreamstime  

Platnosť vodičských preukazov po 19. januári 2013

(nové paragrafové znenie)

§ 94

(3) Platnosť vodičského preukazu pre skupiny AM, A1, A2, A, B1, B, BE a T je 15 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov.

(4) Platnosť vodičského preukazu pre skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE je 5 rokov; najviac však do dovŕšenia veku 65 rokov.

(5) Platnosť vodičského preukazu osoby staršej ako 63 rokov je dva roky, ak predloží platný doklad o zdravotnej spôsobilosti.

BANNER300

§ 143b

(2) Vodičské preukazy vydané od 1. januára 1993 do 30. apríla 2004 sú platné do 31. decembra 2023.

(3) Vodičské preukazy vydané od 1. mája 2004 do 18. januára 2013 sú platné do 31. decembra 2032.

(4) Držitelia vodičských preukazov vydaných pred 19. januárom 2013, ktorí vedú motorové vozidlo skupiny C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D a DE, sú povinní mať pri sebe doklad o zdravotnej spôsobilosti a doklad o psychickej spôsobilosti; na výzvu policajta sú povinní takýmto dokladom sa preukázať. Doklady nesmú byť staršie ako päť rokov a ak ide o vodičov starších ako 65 rokov, nesmú byť staršie ako dva roky.

(5) Vodiči, ktorí sú držiteľmi vodičských preukazov vydaných pred 19. januárom 2013, sú povinní podrobiť sa pravidelnej lekárskej prehliadke najskôr dva mesiace pred dosiahnutím veku 65 rokov a najneskôr do dvoch mesiacov po dosiahnutí veku 65 rokov a následne každé dva roky. Títo vodiči sú povinní mať pri vedení motorového vozidla pri sebe doklad o zdravotnej spôsobilosti nie starší ako dva roky; na výzvu policajta sú povinní takýmto dokladom sa preukázať.


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia

S vylepšenou druhou generáciou populárneho auta sme sa vydali z brehov Botnického zálivu na najsevernejší cíp kontinentu dostupný po asfalte.

Mazda CX-5: Japonské SUV na vrchole Európy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×