Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Volvo V40 má airbag aj vonku

VIDEO
Volvo ako prvý výrobca na svete uvádza exteriérový airbag, ktorý má chrániť chodcov pri zrážke s vozidlom. Priekopníckym modelom je nové Volvo V40.
3 23.05.2012 / Marián Balog

Prvou fázou pracovného postupu airbagu pre chodcov je analýza povahy zrážky. Senzory v prednom nárazníku na základe nameraných vyhodnotia, či ide o zrážku s človekom a na základe výsledku dajú alebo nedajú pokyn na vystrelenie exteriérového airbagu.

TIP: Volvo V40 oficiálne odhalené

Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru 3 fotografie v galérii Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru Zdroj: Volvo Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru 3 fotografie v galérii Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru Zdroj: Volvo
Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru

V prípade, že systém rozpozná kolíziu s chodcom, nasledujú dve fázy vystrelenia vankúša. V prvej fáze nafukujúci sa vankúš zodvihne pyrotechnicky odistenú zadnú hranu kapoty o desať centimetrov a vytvorí tak priestor medzi plechmi kapoty a tvrdými komponentmi v motorovom priestore. To aspoň čiastočne uchráni zrazeného chodca od kontaktu s motorom.

Ďalšou rizikovou oblasťou po zrážke je spodná hrana čelného okna a A-stĺpiky. Tieto miesta pokryje už nafúknutý airbag a zároveň sa rozprestrie v priebehu niekoľkých milisekúnd asi na tretine čelného skla. Tým chráni horné partie tela a hlavu chodca.

Systém airbagu pre chodcov je aktívny v rýchlosti od 20 do 50 km/h. Výsledky výskumov hovoria o tom, že 75 percent kolízií s chodcami sa odohrá v rýchlosti do 40 km/h. Airbag pre chodcov by mohol po masovom rozšírení znížiť hrozivé čísla úmrtnosti na cestách. V Číne tvoria chodci 25 percent obetí dopravných nehôd, v Európe je to 14 percent, v USA asi 12 percent.

BANNER300


Video
Najnovšie články
Nočná mora: Porucha kľukového hriadeľa

Škoda po úspešných mesiacoch zaznamenala v novembri pokles predaja. Dôvodom tohto vývoja je najmä nepriaznivá situácia na kľúčovom čínskom trhu.

Škoda predala v novembri menej áut

Vlajková loď americkej značky prešla drobným omladením a dostala športovo štylizovaný variant, ktorý sme si skúsili s naftovým motorom.

Test Grand Cherokee S: Hra na športovca

Slovensko dostane od Európskej investičnej banky úver vo výške niekoľkých stoviek miliónov eur na dopravné projekty.

Slovensko dostane úver na dopravné projekty

Slovenská vláda vydala nariadenie, ktorým sa zvyšujú sadzby mýta pre nákladné vozidlá. Dôvodom je tak ako po minulé roky úprava podľa vývoja inflácie.

Mýto pre nákladné vozidlá sa zvýši

Prednú časť finálnej japonskej novinky nachytali v prívese bez krycej plachty, potvrdzuje značnú vernosť tvarom päťročnej štúdie.

Toyota Supra ukázala svoju tvár predčasne

Bavor má decentne upravený zovňajšok, interiér s retro čalúnením a radový šesťvalec s výkonom 321 koní z modernejšieho modelu.

Vilner sa popýšil krásnym BMW M3 E30
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×