Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Volvo V40 má airbag aj vonku

VIDEO
Volvo ako prvý výrobca na svete uvádza exteriérový airbag, ktorý má chrániť chodcov pri zrážke s vozidlom. Priekopníckym modelom je nové Volvo V40.
3 23.05.2012 / Marián Balog

Prvou fázou pracovného postupu airbagu pre chodcov je analýza povahy zrážky. Senzory v prednom nárazníku na základe nameraných vyhodnotia, či ide o zrážku s človekom a na základe výsledku dajú alebo nedajú pokyn na vystrelenie exteriérového airbagu.

TIP: Volvo V40 oficiálne odhalené

Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru 3 fotografie v galérii Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru Zdroj: Volvo Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru 3 fotografie v galérii Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru Zdroj: Volvo
Airbag pre chodcov má vo Volve V40 svetovú premiéru

V prípade, že systém rozpozná kolíziu s chodcom, nasledujú dve fázy vystrelenia vankúša. V prvej fáze nafukujúci sa vankúš zodvihne pyrotechnicky odistenú zadnú hranu kapoty o desať centimetrov a vytvorí tak priestor medzi plechmi kapoty a tvrdými komponentmi v motorovom priestore. To aspoň čiastočne uchráni zrazeného chodca od kontaktu s motorom.

Ďalšou rizikovou oblasťou po zrážke je spodná hrana čelného okna a A-stĺpiky. Tieto miesta pokryje už nafúknutý airbag a zároveň sa rozprestrie v priebehu niekoľkých milisekúnd asi na tretine čelného skla. Tým chráni horné partie tela a hlavu chodca.

Systém airbagu pre chodcov je aktívny v rýchlosti od 20 do 50 km/h. Výsledky výskumov hovoria o tom, že 75 percent kolízií s chodcami sa odohrá v rýchlosti do 40 km/h. Airbag pre chodcov by mohol po masovom rozšírení znížiť hrozivé čísla úmrtnosti na cestách. V Číne tvoria chodci 25 percent obetí dopravných nehôd, v Európe je to 14 percent, v USA asi 12 percent.

BANNER300


Video
Najnovšie články
Vietor trápi Slovensko: Ako sa v ňom správať?

Na šanghajskej výstave mal premiéru elektromobil s dvojakou identitou, detailné parametre si výrobca zatiaľ necháva pre seba.

Toyota C-HR: Elektrická verzia odhalená

So Škodou Scala sme sa zoznámili už aj na vlastnej koži, poznáme jej ceny, ale i jazdné vlastnosti. Teraz sa opäť začali objavovať správy o variante RS. Čo by...

Škoda Scala RS: Prvé detaily i vizualizácia

Kórejská automobilka predviedla v New Yorku štúdiu skromného elektrického kupé, ktoré zaujme dizajnom i dvojmiestnym interiérom.

Zamieri značka Genesis medzi malé autá?

Kamera v čínskom veľkomeste zachytila vznik požiaru, ktorý zničil zaparkovaný elektromobil. Pravdepodobne vznikol spontánne.

Tesla Model S: Prečo sa vznietila v garáži?

Pravidelná sezónna údržba auta obsahuje aj čosi viac ako prezutie pneumatík, výmenu oleja alebo umytie karosérie. Hovoríme o klimatizácii, ktorá je dôležitou...

Plesne a baktérie v aute: Na toto vodiči zabúdajú

Ropné trhy chytili druhý dych a strelka kompasu vytrvalo ukazuje na sever. To síce robí radosť financmajstrom ropných krajín, u motoristov však vyvoláva presne...

Benzín a nafta: Vysoké ceny zatiaľ neustúpia
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×