Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sto obvinených v korupčnej afére Fordu

Ford roky platil za montážne diely, ktoré nikdy nedostal. To je len časť príbehu korupčnej aféry v Nemecku, v rámci ktorej je obvinených vyše sto ľudí.
2 4 príspevky 03.04.2012 / Soňa Zverková

Ford v Nemecku čelí vážnej korupčnej afére. Kolínska prokuratúra medzičasom vedie tri obsiahle spisy, v ktorých eviduje zhruba stovku obvinených. Obvinenia znejú na podvod, spreneveru alebo dávanie a prijímanie úplatkov. Odhadované škody dosahujú jedno- až dvojciferné miliónové sumy.

Podľa denníka Die Welt vyšetrovanie sa nezameriava na samotný Ford, ale na jeho zodpovedných zamestnancov, ako aj na dodávateľské a remeselné firmy. Prokuratúra od začiatku vyšetrovania pred dvomi rokmi zaistila množstvo dôkazových materiálov, ktoré musia preskúmať. V praxi to znamená, že na zoznam obvinených s najväčšou pravdepodobnosťou pribudnú ďalšie mená.

A Ford nebude stáť bokom. Ako hovorca povedal denníku Wall Street Journal (WSJ), náhradu škôd budú žiadať od obvinených a usvedčených účastníkov korupčnej schémy. Ford takmer okamžite zmenil schvaľovací proces tak, aby zabezpečil prísnejšiu kontrolu.

Ilustračná snímka. Zdroj: Ford 2 fotografií v galérii Ilustračná snímka. Zdroj: Ford Zdroj: Ford

Zárobková činnosť par excellence

Prípadov korupcie je veľa. Jeden z príkladov uvádza časopisu Focus. Podľa jeho informácií šéf istej montážnej firmy viedol zoznam pod názvom „Zahraniční pracovníci“, na ktorom sa nachádzalo 40 úplatných zamestnancov Fordu z rôznych oddelení. Prokuratúra zistila, že v rokoch 2003 až 2010 podplatil ľudí z vedenia automobilky, ktorí zodpovedali za výstavbu a modernizáciu výrobných hál v Európe. Malo ísť o sumu najmenej 1,2 milióna eur. Okrem nich všimné za získanie kontraktov smerovali aj do vreciek zamestnancov bývalej dcérskej spoločnosti koncernu ThyssenKrupp.

Očividne išlo o premyslený a veľmi čulý systém. Korupčná sieť sa netýkala len výrobných hál, ale aj náhradných a montážnych dielov. Podľa Focusu automobilka roky platila za diely, ktoré jej nikto nikdy nedodal. Vedľajšiu zárobkovú činnosť zamestnancov Fordu ukrývali falošné dodacie listy. Zisk si dodávatelia delili s úplatnými zamestnancami Fordu. Podľa údajov jedného z obvinených išlo o sumy o 30- až 60-tisíc eur na jeden prípad.

V kolínskej továrni sa vyrábajú modely Fiesta a Fusion, ako aj štvorlitrové V6 motory. Zdroj: Ford 2 fotografií v galérii V kolínskej továrni sa vyrábajú modely Fiesta a Fusion, ako aj štvorlitrové V6 motory. Zdroj: Ford Zdroj: Ford

Beh na dlhé trate

Prokuratúra musí preveriť tisíce dokumentov. Vyšetrovanie sa začalo v septembri 2010 na základe spočiatku neurčitých obvinení. Podľa WSJ sa hovorilo, že zamestnanci Fordu vraj dostávali „určité výhody materiálneho charakteru“ od dodávateľov alebo firiem, ktoré mali záujem o kontrakt. Výmenou za takýto dar pridelili zmluvu alebo vydali falošnú faktúru.

V polovici decembra rovnakého roka nasledoval razantný krok. Približne stovka policajtov vykonala raziu v areáli kolínskej továrne. Súbežne s tým vyšetrovatelia navštívili budovy automobilky v meste neďaleko Leverkusenu a približne 30 ďalších budov, vrátane  súkromných bytov a rodinných domov. Polícia sa zamerala na dokumenty a množstvo z nich zabavila.

Vyšetrovanie však ani po dvoch rokoch nie je uzatvorené. Dôvodom sú doslova stohy dokumentov, ktoré musia preskúmať a preveriť. Prokuratúru čaká beh na dlhú trať, kým príde s konkrétnymi výsledkami a bude môcť spustiť sériu súdnych procesov.


Video
Najnovšie články
Opel Corsa: Neoficiálny debut generácie F

Hyundai i20 pred rokom prešiel faceliftom, ktorý ho vylepšil najmä z technologickej stránky. Okrem bezpečnostných systémov však pokrok dorazil aj inam. Mestské...

Test Hyundai i20 DCT7: Konečne s automatom

Limitovaná verzia nabrúseného kompaktu dosiahla rovnaký čas ako Bugatti Veyron, konkrétne detaily o nej zatiaľ automobilka neprezradila.

Mégane R.S. má späť žezlo z Nürburgringu

Dovážané európske vozidlá a autodiely sú americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi stále tŕňom v oku a neustále chce zvýšiť clá. Hoci rozhodnutie o ich...

Jednostranné kvóty ani dovozné clá nevyriešia spory

Núdzový brzdový asistent pri jazde vzad môže zabrániť neraz ťažkým kolíziám vozidla s chodcom či cyklistom. Nemecký autoklub ADAC preveril tieto systémy...

Brzdový asistent: Dá sa na neho ozaj spoľahnúť?

Ešte pred príchodom ďalšej generácie sme si vyskúšali terénne kombi, ktoré je na slovenskom trhu najpredávanejším autom japonskej firmy.

Test Subaru Outback: Dovidenia, bestseller

Konzorcium, ktoré stavia obchvat Bratislavy, nesúhlasí s výsledkami nedávneho ekoauditu. Podľa spoločnosti ide o zaujatú správu, ktorá nezodpovedá skutočnosti.

Stavbu D4 a R7 sprevádza množstvo špekulácií
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×