Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Povinná výbava: Zákon a odporúčania

Povinná výbava je často považovaná za vedľajšiu záležitosť, jej zloženie však určuje zákon a čas od času sa na ňu zameriavajú aj policajné kontroly.
2 24.11.2011 / Soňa Zverková

Mnohí vodiči sa sťažujú, že kreatívnejší policajti v snahe vyrubiť pokutu za každú cenu neraz skontrolujú povinnú výbavu a zväčša nedostatky aj objavia. Policajti na takúto kontrolu majú právo a vodič, ktorý nemá predpísanú povinnú výbavu, zákon porušuje.

Povinná výbava osobného auta: náhradné alebo dojazdové koleso, prípadne sada na opravu pneumatiky, zdvihák, kľúč na matice, výstražný trojuholník, lekárnička a reflexná vesta. Snímka: Soňa Zverková 2 fotografie v galérii Povinná výbava osobného auta: náhradné alebo dojazdové koleso, prípadne sada na opravu pneumatiky, zdvihák, kľúč na matice, výstražný trojuholník, lekárnička a reflexná vesta. Snímka: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Zloženie povinnej výbavy

Zloženie povinnej výbavy určuje vyhláška ministerstva dopravy č.464/2009. Základná výbava je spoločná pre väčšinu kategórií a musí obsahovať homologizovaný prenosný výstražný trojuholník, reflexný odev (vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka), náhradné koleso s diskom prípadne dojazdové koleso, zdvihák, kľúč na skrutky kolies a lekárničku.

Obsah lekárničky podľa zákona

Obsah lekárničky stanovuje vyhláška ministerstva zdravotníctva č. 143/2009. Lekárničky zakúpené pred rokom 2009 musia byť vybavené Kartou prvej pomoci, ktorú si môžete stiahnuť aj tu. Lekárnička zakúpená neskôr už musí zodpovedať spomínanej vyhláške. V oboch prípadoch žiadna pomôcka v nej nesmie prekročiť dátum spotreby, preto odporúčame z času na čas to skontrolovať a prípadne vymeniť.

Modul 1 - Pomôcky, dezinfekcia a ochrana záchrancu

1. rúško resuscitačné s ventilom - 1 ks
2. izotermická fólia 220 x 140 cm alebo 200 x 150 cm - 1 ks
3. 2 páry vyšetrovacích rukavíc, minimálna veľkosť L
4. utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, samostatne zabalené - 4 ks
5. nožnice určené pre zdravotníctvo, celokovové, so zaoblenými hrotmi, ostré, minimálna dĺžka 15 cm - 1 ks
6. zatváracie špendlíky s minimálnou dĺžkou 4 cm - 6 ks

Modul 2 - Malé rany, odreniny

1. náplasť s vankúšikom (rýchloobväz) 4 cm x 8 cm - 10 ks
2. tampóny s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom alebo utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom na ošetrenie drobných rán, samostatne zabalené - 8 ks
3. gázový krycí obväz sterilný - kompres (minimálne 7, 5 x 7, 5 cm) - 2 bal. po 5 ks
4. náplasť hladká textilná, 2, 5 cm x 5 m, lepivosť minimálne 7N/25 mm - 1 ks

Modul 3 - Veľké rany, krvácanie, popáleniny

1. obväz hotový sterilný s kompresom, minimálna šírka obväzu 10 cm, minimálne rozmery kompresu 10 cm x 10 cm, minimálna dĺžka obväzu 120 cm, savosť kompresu minimálne 800 g/m2 - 2 ks
2. gázový krycí obväz sterilný - kompres (minimálne 10 x 10 cm) - 2 bal. po 5 ks
3. ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 10 cm x 5 m - 1 ks
4. ovínadlový obväz hydrofilný, sterilný, 6 cm x 5 m - 1 ks

Modul 4 - Zlomeniny, poranenia kĺbov

1. elastický obväz (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 10 cm x 4 m - 2 ks
2. elastický obväz (určený na ľahkú až strednú kompresiu) 6 cm x 4 m - 2 ks
3. trojrohá šatka textilná, rozmery najmenej 96 x 96 x 136 cm - 2 ks

Rezerva ani dojazdové koleso nie sú povinné, ak vozidlo jazdí na kolesách, ktoré umožňujú dojazd aj po defekte s indikátorom poškodenia alebo ak sú vybavené sadou na bezdemontážnu opravu pneumatiky.

Často sa stáva, že vodiči v snahe ušetriť nechávajú na rezerve letné pneumatiky aj v zime a naopak. Zákon to umožňuje, nakoľko v tomto prípade ide o dočasné použitie. Ak sa rozhodnete ponechať na rezerve letnú pneumatiku aj v zime a budete ju musieť použiť, počítajte s tým, že auto sa môže v istých situáciách správať inak, ako ste zvyknutí.

Náhradné kolesá a najmenej jeden zakladací klin sú povinné pre prívesy s celkovou hmotnosťou nad 750 kg. Upozorňujeme, že klin musí byť v každom vozidle, ktorého celková hmotnosť presahuje 3,5 tony nezávisle od kategórie. Inými slovami, ak hmotnosť veľkého terénneho auta po úpravách presiahne 3,5 tony a tento fakt sa objaví v technickom preukaze, vodič musí do výbavy pribaliť klin. Jazdná súprava, ktorou môže byť aj osobné auto s prívesom, môže použiť jednu spoločnú rezervu za predpokladu, že obidve vozidlá jazdia na kolesách rovnakého typu a rozmeru pneumatík.

Z povinnej výbavy pred dvomi rokmi vypadla sada náhradných žiaroviek, poistky a vlečné lano. Je to pochopiteľné, pretože vo väčšine moderných áut už laik prakticky nemá šancu žiarovky vymeniť a logické je aj zrušenie vlečného lana. Okrem toho, že samotní výrobcovia zakazujú vlečenie vozidiel s elektronickou riadiacou jednotkou, bez motora sú posilňovače riadenia a bŕzd nefunkčné a auto je prakticky neovládateľné.

Okrem povinnej výbavy musí vodič mať vo vozidle aj formulár Správa o nehode, ktorý si môžete stiahnuť na stránkach poisťovní alebo ho získate aj pri podpise poisťovacej zmluvy. Je určený predovšetkým pre prípad škodovej udalosti, ku ktorej sa polícia nevolá. Vodiči sa dohodnú na zavinení, spíšu formulár a podpis už vinník odškriepi len ťažko. Ak ide o nehodu, ktorú objasňuje polícia, úlohu formulára nahrádza policajný protokol.

Zákon nemyslí na všetko

Okrem povinnej výbavy stojí za úvahu doplniť vybavenie vozidla o ďalšie pomôcky. Mnohí výrobcovia síce predávajú autá vybavené hasiacim prístrojom, no nie všetci. A hoci aj hasiaci prístroj má dátum spotreby a nie je práve najlacnejší, v kritickej situácii dokáže zachrániť život.

Užitočným pomocníkom sa v núdzi stáva nôž na bezpečnostné pásy, ktorý využijete napríklad v potopenom aute. Na trhu sú dostupné viaceré druhy, niektoré sú kombinované napríklad s kladivkom na rozbíjanie skiel či meračom tlaku v pneumatikách. Je však dôležité umiestniť túto pomôcku tak, aby aj po náraze zostala v dosahu vodiča. Ideálny je odkladací priestor pod lakťovou opierkou.

Vo vozidlách, ktoré ho nemajú, možno kladivko uložiť aj do priehradky pred spolujazdcom, jej nevýhodou však môže byť paradoxne jej veľký objem. Pri náraze totiž môže pomôcka zapadnúť a vodič ju nemusí dosiahnuť. Úplne nevyhovujúce sú priehradky vo dverách, ktoré nie sú zabezpečené a predmety z nich po náraze či dokonca prevrátení vypadnú nevedno kam.

Aj takto môže vyzerať užitočný pomocník: kladivko na rozbíjanie okien, rezač bezpečnostných pásov, merač tlaku v pneumatikách a baterka. Snímka: Soňa Zverková 2 fotografie v galérii Aj takto môže vyzerať užitočný pomocník: kladivko na rozbíjanie okien, rezač bezpečnostných pásov, merač tlaku v pneumatikách a baterka. Snímka: Soňa Zverková Zdroj: Soňa Zverková

Do tretice odporúčame baterku, najlepšie čelovú, ktorá je užitočná napríklad pri výmene kolesa na tmavom mieste. Jej nepopierateľnou výhodou je najmä to, že vodičovi zostanú obidve ruky voľné. Poslednou pomôckou by mali byť rukavice, najlepšie pracovné, ktoré sa osvedčia najmä pri výmene kolesa v sychravom počasí.

Všetko o autách a doprave nájdete aj na Facebooku. Pridajte si nás.


Video
Najnovšie články
Kia predstaví v Ženeve elektrickú štúdiu

Podľa expertov je budúcnosť mobility v zdieľaní namiesto vlastníctva. Do tejto budúcnosti sa spoločnými silami rozhodli investovať Daimler a BMW.

Daimler a BMW spoja sily v car sharingu

Okrem vlastných podpisov a 22-palcový kolies vybavil tuner bodykit SUV početnými dielcami, ktoré podčiarkujú dynamický štýl.

Range Rover Velar s kabátom Overfinch

Dynamicky štylizovaný variant bude nepochybne dostupný len so silnejšími motormi, ponuku rozšíri aj naftový mikrohybrid.

Hyundai Tucson: Na obzore je verzia N Line

Liftback nadväzuje na štúdiu 308 R Hybrid, rovnováha síl sa však preklopila v prospech elektriny. Zrýchlenie na stovku je vecou 4,3 sekundy.

Peugeot 508 napína svoje hybridné svaly

Terénne vozidlo sa má vyrábať v Nitre. Jeho interiér ponúkne oproti originálu viac luxusu i lepšie vybavenie, no nebudú v ňom chýbať ani robustné plasty.

Land Rover Defender: Aký bude zvnútra?

Hoci téma amerických ciel na európske a ázijské vozidlá momentálne nie je v popredí, stále predstavujú reálnu hrozbu. Hrozbu, ktorá by mohla stáť Volkswagen...

Americké clá môžu stáť Volkswagen miliardy
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×