Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Elektrický hyperšportiak z Chorvátska

VIDEO
Vo Frankfurte sa popri premiérach masovo vyrábaných modelov predstavili aj unikáty. Jedným z nich je výkonné kupé na elektrický pohon s Chorvátskom v rodnom liste. Rimac Concept_One.
13 20.09.2011 / Marián Balog

Malosériové superšporty sú stále v kurze a umožňujú etablovať sa na trhu aj malým výrobcom, mnohokrát z pomerne exotických krajín. Teraz máme na mysli napríklad našich severných susedov, ktorí chystajú dravo vyzerajúcu Arrineru. Medzi producentov unikátnych športiakov sa čoskoro zapíše aj Chorvátsko.

Vo Frankfurte malo svoje zastúpenie aj Chorvátsko v podobe superšportového konceptu Rimac 13 fotografií v galérii Vo Frankfurte malo svoje zastúpenie aj Chorvátsko v podobe superšportového konceptu Rimac Zdroj: autor

Neďaleko Záhrebu sídli spoločnosť Rimac Automobili, na ktorej čele stojí Mate Rimac. Ten Pred niekoľkými rokmi prestaval svoje staré BMW M3 po skončení životnosti benzínového motora na elektrický pohon. Nebol však spokojný s parametrami komponentov dostupných na trhu, preto dal dohromady skupinu odborníkov, ktorí vyvinuli vlastné súčiastky. Na testovanie systémov poslúžilo práve staré BMW M3.

Duchovným otcom vozidla Concept_One je Mate Rimac, ktorý začínal s elektrickým BMW M3 13 fotografií v galérii Duchovným otcom vozidla Concept_One je Mate Rimac, ktorý začínal s elektrickým BMW M3 Zdroj: autor

Výsledkom je koncepčné vozidlo Rimac Concept_One s elektrickým pohonom, ktoré verejnosť po prvýkrát uvidela vo Frankfurte. Superšport má karosériu vyrobenú z karbónu, čo zaručuje pomerne nízku hmotnosť. 1 650 kilogramov vážiacu masu uvádzajú do pohybu štyri samostatné pohonné systémy pozostávajúce z elektromotora, meniča prúdu a redukčnej prevodovky. Každé koleso má teda vlastný nezávislý zdroj krútiaceho momentu. Na symbiózu štvorzáprahu dohliada centrálna riadiaca jednotka.

BANNER300

Výrobca systém nazval AWTV (All Wheel Torque Vectoring). Jeho výhodou je schopnosť dávkovať krútiaci moment presne podľa aktuálnej potreby prostredníkov ako napríklad diferenciál. Každý elektromotor má maximálny výkon 250 kW (340 k). Rimac udáva maximálny výkon vozidla 800 kW (1 088 k) a maximálny krútiaci moment 3 800 Nm.

Motory čerpajú energiu z LiFePO4 batérií strategicky rozmiestnených po celom vozidle. Udávaná plná kapacita 92 kWh by mala podľa výrobcu vystačiť na dojazd 600 kilometrov. Rimac Concept_One zrýchli z pokoja na 100 km/h za 2,8 sekundy a najvyššia možná rýchlosť je 305 km/h.O dizajn exteriéru chorvátskeho superšportu sa postaral Adriano Mudri, interiéru vdýchli dušu bývalí zamestnanci štúdia Pininfarina pod taktovkou Gorana Popovića. Po skončení vývoja a prototypovej etapy interiéru nastúpila na scénu špecializovaná firma Vilner.

Rimac oznámil, že štart produkcie je plánovaný na rok 2013 a výroba bude obmedzená na 88 kusov. O cene zatiaľ nepadlo ani slovo.

Všetky novinky, ktoré výrobcovia prezentovali na autosalóne vo Frankfurte môžete sledovať v špeciálnej rubrike AutoMoto.sk, na Facebooku a Twitteri.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km

Asistenčné systémy majú podporiť vodiča a zvýšiť bezpečnosť. Aké systémy však existujú a ako vlastne fungujú? Presne na to sa pozrel nemecký klub ADAC.

Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×