Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Koniec Mazdy RX-8: Wankel v ofsajde

Mazda ukončila výrobu posledného modelu poháňaného motorom s rotačnými piestmi. Oficiálne oznámenie však ešte nevydala.
2 25.08.2011 / Marián Balog

Podľa stránky InsideLine.com Mazda zastavila výrobu športového kupé s Wankelovým motorom, ktoré bolo jediným svojho druhu. Model RX-8 výrobca stiahol z európskeho trhu ešte v minulom roku kvôli emisným normám, no predaje pokračovali v Severnej Amerike a v Japonsku.

Výnimočná Mazda RX-8 sa lúči 2 fotografie v galérii Výnimočná Mazda RX-8 sa lúči Zdroj: Mazda

Klesajúci dopyt a uťahujúca sa slučka emisných limitov spôsobili ukončenie výroby výnimočného vozidla, ktoré sa predstavilo v sériovej podobe v roku 2003. Rozlúčka Mazdy RX-8 po osemročnej kariére sa ani nedá považovať za predčasnú, no nástupca je zatiaľ vo hviezdach.

BANNER300

Najlepším rokom pre Mazdu RX-8 bol rok 2004, kedy sa predalo 23 690 kusov. V minulom roku to bolo už iba 1 134 kusov. Mazda RX-8 trpela najmä kvôli svojmu výnimočnému pohonnému agregátu. Na jednej strane z objemu 1,3 litra inžinieri vďaka princípu rotačných piestov dokázali vydolovať až 177 kW (241 k), no na strane druhej jednotka Renesis postrádala poriadnu porciu krútiaceho momentu, mala vysokú spotrebu benzínu aj oleja.

Na skladoch v USA sa údajne nachádza ešte 300 vyrobených kusov Mazdy RX-8, ktoré by mali pokryť dopyt na zopár nasledujúcich mesiacov. Po vyčerpaní „svetových zásob“ sa rozlúčime s posledným potomkom Felixa Wankela.

Focus Media

Video
Najnovšie články
Chevrolet Corvette C8: Najlacnejší superšport

Americká firma komplexne upravila pick-up Silverado, okrem extra nápravy mu dala väčšiu svetlú výšku, modifikované nárazníky a silnejší osemvalec.

Hennessey Goliath 6x6: Obluda je na svete

Affalterbach predstavil štipľavé kompaktné kombi, ktoré má vo veľkej miere rovnaký dizajn i techniku ako príbuzný kupé-sedan.

Dve karosérie ponúkne i vrchol triedy CLA

V inzercii Slovákov dominujú relatívne nové jazdenky s nízkym počtom kilometrov na odometri. Najčastejšie boli v ponuke benzínové verzie a vozidlá s vyššou...

Slováci inzerujú najviac 5-ročné autá s nízkym počtom km

Asistenčné systémy majú podporiť vodiča a zvýšiť bezpečnosť. Aké systémy však existujú a ako vlastne fungujú? Presne na to sa pozrel nemecký klub ADAC.

Asistenčné systémy: Viete, ako fungujú?

Európania sú veľmi opatrní a nekupujú nové autá. Dokazuje to júnová aj polročná štatistika, ktorá ukazuje nadol na všetkých dôležitých trhoch. Tabuľke výrobcov...

Predaj nových áut v EÚ opäť klesol na všetkých trhoch

Žilinská Kia v prvej polovici roka splnila plán výroby áut aj motorov a po závodnej dovolenke spustí výrobu nového XCeedu.

Kia naplnila plány, vyrobila vyše 180 000 vozidiel
Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×